Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 6878204



*

nr 687 8204


Gouache

Manchuprinsessa, Kina, 84x50


Utrop:

1.000 kr

Såld:

800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 21 mars 2011
kl 19:00:09


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
20/3 13:12:59 1      750 kr
21/3 16:47:29 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller asiatisk asien gouache kina kinesisk kinesiskt manchuprinsessa täckfärg vattenfärg
  • 6678 Akvarell
    Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 18:52
  • 6382 Akvarell
    Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 20:26
  • 6303 Akvarell
    Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 18:57
  • 7048 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 18:49
  • 6381 Akvarell
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 20:22
  • 6578 Akvarell
    Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 20:22




Ladda ner broschyr